Yapı Tech Garage

Yapı Fuar, 6-9 Nisan 2021 Tarihlerinde Sektöre Damga Vuran Girişimcileri Ağırladı
Türkiye’de inşaat sektörü, ülkenin mevcut ekonomik gelişimindeki en büyük rol sahiplerinden biri; YAPI FUARI – TURKEYBUILD ISTANBUL da 43 yıldır yeni iş fırsatları yaratarak ve bilgi aktarımı sağlayarak bu büyümeye katkı sağlıyor.

YAPI FUARI – TURKEYBUILD ISTANBUL, güçlü küresel ağını inşaat sektörüne aktararak yeni iş, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratmayı hedefliyor. Bu hedefle birlikte Turkeybuild Istanbul, sektör stratejisini desteklemek, bilgi alışverişi sağlamak, inovasyonu teşvik etmek ve de yapı sektörünün kamu, özel sektör ve akademik boyutları arasında etkileşim sağlayarak yeni fikirlerin tanıtılmasını sağlamak adına iş geliştirmeye yönelik etkinliklerle dolu verimli bir platform sağlıyor.

YAPI TECH GARAGE İLE SEKTÖRÜN İŞ YAPIŞ ŞEKLİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRİYORUZ
Son 15-20 yılda girişimci bakış açısı ve büyük veriye dayalı çalışmalar birçok sektörde iş yapış şeklini kökten değiştirdi. İnşaat sektörü bu gelişmelerden en az faydalanan sektörlerden biri, bu nedenle iş yapış şekli halen büyük ölçüde geleneksel temellere dayanıyor ve inovasyon için büyük potansiyel barındırıyor.  Aynı şekilde girişimciler ise şirketler için büyük bir dönüşüm yaratacak çıktılar oluştursalar da sektörle bir araya gelmekte ve kendilerini anlatmakta zorlanıyorlar.

Yapı Fuarı olarak, Değişim Mimarı İnovatif Yönetim Danışmanlığı Kurucusu Demet Demirer ile ortak geliştirdiğimiz projede, sektördeki bu boşluğu doldurmak amacıyla, YAPI TECH GARAGE alanı oluşturup STARTUP’ları (tekno-girişimleri) inşaat sektörü ile buluşturduk.

Yapı Tech Garage Animasyon Filmi: ​

 

Akıllı inşaat malzemeleri, BIM, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yönetim araçları, yapı mobil uygulamaları, 3B üretim, robotik üretim ve nesnelerin interneti gibi konularda STARTUP’lar tasarım aşamasından bina teslim aşamasına kadar mimarlara, mühendislere, proje yöneticilerine, üreticilere, yüklenicilere, geliştiricilere, pazarlamacılara ve kullanıcılara farklı olanaklar sundukları teknolojileri bu alanda tanıttılar.
Yapı Tech Garage Maraton Sunumları
 
 


YAPI TECH GARAGE’ın deneyim alanında ise ziyaretçiler; girişimlerin sunumlarını ve ürün demolarını ilk elden deneyimleme şansı buldu.

SEKTÖRÜN FARK YARATAN GİRİŞİMCİLERİ

ELTA VR SOLUTIONS
Gayrimenkul teknolojilerine odaklanmış bir yazılım firması olan VR ELTA, gayrimenkul ve inşaat sektörü başta olmak üzere reklam ve satış süreçlerini güçlendirecek pazarlama yazılımları ve görsel araçlar üretiyor. VR (Sanal Gerçeklik) ve AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojilerin yardımı ile daha inşaat halindeki projeleri sanal ortamlara taşıyarak inşaat firmalarının pazarlama süreçlerini dönüştüren ekip, her türlü; toplu konut, apartman, rezidans, otel, eğitim merkezi, sağlık kurumları ve ticari bina projelerine VR uygulamalarını entegre edebiliyor. ELTA  Uygulaması sayesinde hazırladıkları sanal turlar, yer-zaman-lokasyondan bağımsız olarak, web sitenizden, tüm akıllı cihazlardan ve VR/AR başlıklarından ulaşılabiliyor.
 
BIMMade
Dijital dönüşümün yapı endüstrisi için en önemli kulvarlarından birisi olan BIM(Building Information Modeling), bir inşaat proje sürecinin, konsept aşamasından işletmeye alma aşamasına kadar olan sürecinin bilgisayar ortamında simüle edilmesidir. BIMMade ise yüksek kalitede üç boyutlu BIM akıllı eleman modellerini yaygın BIM yazılımlarını kullanarak son kullanıcıların çevrimiçi platformlarda kullanımı için sınırsız erişime açar. Böylece üreticiye proje aşamasında tercih edilme imkanı ile birlikte indirme verisi ve piyasa analizi imkanı sunar.

OTTAN STÜDYO
OTTAN, insanların sürdürülebilir, eğlenceli ve estetik ürünler yarattığı ve aynı zamanda "yeşil" inovasyon, tasarım ve ileri dönüşüm stüdyosu olan bir sosyal girişimdir. Gıda atıkları ve yaprakları ileri-dönüştürerek sürdürülebilir, estetik ve dayanıklı yapı malzemeleri ile ürünler geliştiriyor, tasarlıyor ve üretiyorlar. Döngüsel ekonomi modeliyle ahşap türevi malzemelere alternatifler geliştiren OTTAN, ormansızlaşma ve gıda israfının önüne geçmeyi hedefliyor.

OPTIO
Optio, yapı tasarımı süreci otomasyonu ve optimizasyonu sağlayan bir yapay zekadır. Optio ile sadece dakikalar içerisinde tasarım alternatiflerini arsanıza ve isteklerinize özel olarak oluşturabilir, yapıda olmasını düşündüğünüz daire oranlarını istediğiniz gibi değiştirebilir, değişikliklere bağlı sayısal verilerin, fiziksel özelliklerin ve maliyetin nasıl değiştiğini anlık görebilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız olan nitelikli yapı tasarımına hızlı, kolay ve ekonomik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Girmiş olduğunuz verilerle oluşan yapı modelinizi 3 boyutlu olarak ve hiçbir ek yazılıma ihtiyaç duymadan internet tarayıcısı üzerinden görüntüleyebilir, dijital olarak yapı içerisinde gezebilir, kat planlarını kontrol edebilir, arsa sahibi, yatırımcılar ile paylaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra yapının plan, kesit gibi teknik resimlerini .dwg, pdf formatlarında görüntüleyebilir, tamamen gerçek verilerle hazırlanmış yaklaşık maliyet listelerini, malzeme metrajlarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ARCHITICKET
Architicket, şantiye süreçlerini en verimli şekilde yönetmenize yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir web ve mobil uygulamasıdır. Projelerinizi tüm detaylarıyla dijital ortama taşıyarak kesintisiz bir süreç yönetimi deneyimi sunar. Dahil olduğunuz tüm projeleri tek bir platformdan aynı anda yönetebilir, tüm süreçleri dijital olarak raporlayabilirsiniz. Hem iOS hem de Android platformlarını destekleyen Architicket, proje oluşturmanıza, takımınızı kurmanıza ve süreçleri takip etmenize olanak sağlıyor. Kullanıcı dostu arayüzleri, performans değerlendirmesi üzerine geliştirdikleri özellikler ve lisansların ortak çalışması gibi faydalarıyla fark yaratıyor.

INSUPPLIERS
Insuppliers, paydaşlar arası çevik networking imkanı sağlayarak, işveren ve iş yapan firmaların kendilerine en uygun iş ortaklarını doğrudan bulmalarını kolaylaştıran global bir platformdur. İnşaat sektörüne hizmet eden küçük, orta ve büyük ölçekteki firmalara ait güncel bilgi ve yetkililerine erişmenizi sağlayan bu platform sayesinde firmalar hem kendilerini en etkin ve açık şekilde tanıtabilmekte, hem de kendilerine yeni iş fırsatları, ortaklıklar ve rekabet ortamı sağlayabilmektedirler. inSuppliers.com'un detaylı arama filtre opsiyonu sayesinde nokta atışı ile firma tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir.
 
İYİMAKİNA
iyiMakina, ikinci el iş makinalarının alım/satım süreçlerini online açık artırma yöntemi ile optimize edip taraflar için hızlı, adil ve güvenilir sonuç yaratan bir çeşit online pazar yeri ve açık artırma platformudur. iyiMakina.com, satış kararı verilen ikinci el iş ve inşaat makinalarının güvenilir bir yaklaşım ile piyasa değerinden vazgeçmeksizin ve mal sahibinin yorulmasına/yıpranmasına sebep olmaksızın hızlı bir biçimde satılmasını hedefliyor. iyiMakina'nın sahip olduğu online açık artırma sistemi, alıcıların en uygun fiyatlarla ihtiyaç duyulan iş makinalarına sahip olmasını, satıcıların ise ellerindeki ikinci el iş makinalarını en adil şekilde nakde çevirebilmelerini hedefliyor.

BIMCrone
Tübitak Ar-Ge destekleri ile geliştirilen BIMCRONE, bir yapı projesinin tüm süreçlerini gerçek zamanlı izlenebilir, raporlanabilir, gerçek zamanlı veri ile yönetilebilir halde getiren bir bulut yazılım çözümüdür. BIMCRONE mimari proje planı, iş planı ve maliyet-metraj bilgilerini tek bir ortamdan görüntüleme imkanı sunmaktadır. Mimari proje ve/veya iş planı, metraj tablolarındaki değişimin projenin bütününe etkisini gösterebilir, gerçek zamanlı olarak tüm paydaşlar tarafından takibine imkan verir. Bir projenin tasarım, yapım ve tesis yönetimi aşamalarında  gerçek zamanlı veriler ile ekipler arası iş birliği sağlar.

FUNSEF
Funsef Design & Tech Mimari ve İç Mimari projeleri, henüz uygulanmadan 3 boyutlu olarak sanal gerçeklik üzerinden deneyimlemenize imkan veriyor. Bir sunum yeniliği olan bu deneyimleme, 3d model içeriği ile sağlanarak ürün, malzeme ve uygulama gibi süreç uzatan değişikliklerin alternatiflerini kullanıcıya anında görüntüleme ve karşılaştırma fırsatını sunuyor. Kolay taşınabilir olan sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçekleştirmek istenilen proje aklınıza gelebilecek her mekanda alternatifleri ile denenebilir ve sunulabilir. Tasarladığımız yüksek metrajlı örnek mekanlar, sınırlı mekanlarda (fuar alanları, satış alanları gibi) interaktif bir şekilde müşterilerinize firma ürün yelpazesini tanıtma ve deneyimletme imkanı sağlar. Özellikle küçük parçalı ve bütünde hayal edilmesi güç ürünleri veya ağır tonajlı lojistiği zahmetli ürünleri mekanlara uygulanmış şekilde sunarak, maliyet yükünü hafifletmekte ve büyük kolaylık sağlamaktadır.