Yapı Masterclasses

USTA MİMARLAR VE MALZEME UZMANLARI MİMARİ USTALIK SINIFLARINDA BULUŞTU
 
 
6 – 9 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2021 kapsamında, malzeme firmalarının standına yapılan ziyaretleri ve usta mimarlar - mühendislerle söyleşiyi içeren özel programıyla Mimari Ustalık Sınıfları, üçüncü kez ziyaretçilerle buluştu. “Mimari Ustalık Sınıfları”, belirlenen temalar çerçevesinde fuar alanındaki stantlara yapılan ziyaretler, yürüyüş sırasındaki tematik sohbetler ve usta mimar-mühendislerin katılımıyla gerçekleşen sunumlarla da networking ve bilgi kazanma ortamı sağladı.

Nobon kurucusu Dr. H. Cenk Dereli moderatörlüğünde gerçekleşen “Mimari Ustalık Sınıfları”ndan birine/tümüne kayıt yaptıran katılımcılar Fuar Alanı içinde gün bazında toplam 7 standa ve Yapı Tech Garage alanında yer alan girişimlere ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretler sonunda YAPI ARENA SAHNESİNDE gerçekleşen söyleşilerdeki etkinliğin konuğu olan usta mimar ve mühendisle doğrudan bağlantı kurma imkanı sağlandı.

İklim, Çevre ve Dijital Üretim

7 Nisan’da gerçekleşen YAPI MASTERCLASS / İklim, Çevre ve Dijital Üretim teması kapsamında; Mimar Salih Küçüktuna, İnşaat Mühendisi Ümit Özkan ve Mimar Volkan Taşkın’ı ağırladık. Konuklarımızın iklim, çevre ve mimarlık ilişkisi ile yeni nesil tasarlama ve üretim pratiklerine dair sohbetlerini dinleme şanı bulduk. Salih Küçüktuna, sayısal tasarım denemeleri ile yenilikçi süreçlerin yapı üretimine dahil edilmesini örneklerken, İnşaat Mühendisi Ümit Özkan iş birliğiyle bu projeleri nasıl hayata geçirdiklerini anlattı.

Salgınlar ve Dirençli Kamusal Alanlar

8 Nisan’da gerçekleşen YAPI MASTERCLASS / Salgınlar ve Dirençli Kamusal Alanlar teması kapsamında; Mimar Deniz Aslan, Mimar ve Mimari Aydınlatma Tasarımcısı Nergiz Arifoğlu ve Mimar Samim Magriso’yu ağırlayadık. Açık alanlarda bulunmanın ve mesafeli buluşmaların ne kadar önemli olduğunu öğreten pandemi süreci sonrasında, DS Mimarlık’ın Kurucu Ortaklarından Deniz Aslan ve aydınlatma tasarımcısı Nergiz Arifoğu ile peyzaj tasarımı ve aydınlatmanın peyzaj alanlarının deneyimlenmesine getirdiği açılım üzerine sohbet etme imkanı bulduk.Mimari ofislerin proje süreçlerine yön veren ya da kendi ofisini yöneten genç profesyoneller, yüksek lisans ve doktora seviyesinde akademik çalışmalarına devam eden öğrenciler, mimar ve mühendislerden oluşan sınıf katılımcıları, fuar katılımcısı firma stantlarını ziyaret ederek karşılıklı bilgi alışverişi ve soru-cevapla tüm gün süren yoğun ama verimli bir programın parçası oldu.

 

Yapı Masterclass kapsamında ziyaret edilen katılımcı firmalar arasında ise Asus Lighting, Berlite, Clever Polymers, Fales, Geomas, Işıklar Tuğla, Kaygun Metal, KMC Group, Mertoğlu, MG Demir Çelik, Parkkent, Sever Makine, Terra Wool ve Yesti yer aldı.