YAPI MASTER CLASS – MİMARİ USTALIK SINIFI VE ÖZEL FUAR TURU

23-26 Mart tarihlerinde Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2022 süresince, malzeme firmalarının standlarına yapılan ziyaretleri ve usta mimarlar - mühendislerle gerçekleştirilen söyleşileri içeren özel programıyla Mimari Ustalık Sınıfları, dördüncü kez ziyaretçilerle buluştu.
 
Dördüncü yılında “Mimari Ustalık Sınıfları”, belirlenen temalar çerçevesinde fuar alanındaki stantlara yapılan ziyaretler, yürüyüş sırasındaki tematik sohbetler ve usta mimar-mühendislerin katılımıyla gerçekleşen sunumlarla da networking ve bilgi kazanma ortamı sağladı.
 
NOBON Kurucusu Mimar Dr. H. Cenk Dereli moderatörlüğünde 24 ve 25 Mart günlerinde gerçekleştirilen “Mimari Ustalık Sınıfları”na kayıt yaptıran ilgililer, Fuar Alanı içinde gün bazında 6 toplamda 12 standa ziyaret gerçekleştirdi. Yerinde malzeme uygulamaları için yapılan stant ziyaretlerinde moderatöre eşlik eden ve ardından tematik söyleşi gerçekleştiren isimler ise 24 Mart Perşembe günü Dilekci Architects Kurucusu Y. Mimar Durmuş Dilekci ve Plugofis Kurucusu Y. Mimar Buşra Al olurken, 25 Mart Cuma günü slasharchitects Kurucusu Y. Mimar Şule Ertürk ve degostudio Kurucu Ortağı Y. Mimar Volkan Taşkın oldu. 

Bu sohbetler ve stant ziyaretleri ile tur katılımcılarına etkileşimli bir fuar deneyimi sunulurken, ziyaretler sonunda gerçekleştirilen söyleşilerdeki etkinliklerin konukları olan usta mimar ve mühendislerle doğrudan bağlantı kurma imkanı yaratıldı.

2022 TEMASI VE KONUKLARI
 
YAPI MASTER CLASS / Çevreye Duyarlılık ve Mimari Tasarım teması kapsamında Dilekci Architects Kurucusu Y. Mimar Durmuş Dilekci’yi ve Y. Mimar Buşra Al’ı ağırladı. Durmuş Dilekci, Türkiye güncel mimarlık ortamında yenilikçi tasarım ve uygulama yöntemleriyle gerçekleştirdiği yaratıcı denemelerle fark yaratıyor. Özel ve kamusal projelerin yanında, yatırım sektörünün farklı projelerine özgün yaklaşımıyla gerek kentsel, gerek mimari durumlara farklı perspektiften bakıyor. Etkinlik kapsamında farklı coğrafyalardaki farklı yapı programlarına sahip projelerin tasarım ve uygulama süreçleri “çevreye duyarlılık ve mimari tasarım” teması kapsamında değerlendirildi.
 

YAPI MASTER CLASS / Ölçekler Arası Parametrik Tasarım teması kapsamında slasharchitects Kurucusu Y. Mimar Şule Ertürk, ile Y. Mimar Volkan Taşkın’ı ağırladık. Yeni teknolojilerle mimarlığı buluşturan farklı ölçeklerdeki mimari işleri ile öne çıkan bir mimar Şule Ertürk. Çok yönlü bir uzmanlığı ile kullanıcı ve mimari ürün arasında güçlü bağlar kurarak işlerine derinlik katıyor, kompozisyonlarında parametrik tasarım kullanımına, sağlıklı ve verimli yapılar yaratmaya odaklanıyor. Onunla “Ölçekler Arası Parametrik Tasarım” başlığı kapsamında yurtdışı deneyimi ile zenginleşen yeni tasarım ve üretim pratiklerini güncel işlerinde nasıl kullandığını konuştuk.