Yapı Arena

Yapı Arena 5 günü 5 temada farklı ziyaretçi kitlelerinin ilgi alanlarına göre tasarlandı.

 
Yol Haritanızı Çizmek ve ihracatta başarılı olmak için sektörde yeni odakları bulmak istiyorsanız, Sektörün öncü dernek Başkanları ve Yatırımcılarının Yapı Fuarı’nda olacağı 18 Haziran Salı gününü kaçırmayın. Açılışın hemen ardından Başkanlar Forumu, ÇEDBİK, GİİP, GİSP, GYODER, İNDER, İSTANBUL SMD, İZMİR SMD, TMMMB, TÜRK SMD, TÜRKİYE İMSAD, ULI TÜRKİYE’nin başkanlarını ağırlayacak.
 
Sektörel derneklerin başkanlarının ve kamu temsilcilerinin bir araya geleceği "gündem buluşması" 2018-2019 yılını değerlendirecek, 2020 kapsamında gelecek projeksiyonları tartışacak ve yerel yönetim ile devlet politikalarını mercek altına alacak. Işin ekonomisi, yatırım ve ticari boyutu kapsamlı ele alından sonra, sektörde yeni Pazar ve odak alanlarından “Turizm ve İnşaat” gündeme alınacak. Bu gündemi mercek altına alacak “Yatırım Odağı Forumu”nda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, Türkiye Eximbank ve Türkiye İMSAD yöneticileri yer alacak.
 
Gün temalarına göre tasarlanan iş geliştirme, odak kurma ve ilham platformu hedefindeki etkinlik programında 19 Haziran Çarşamba günü, “Global Oyuncu Ol” diyerek farklı pazarlarda iş ve ortaklık geliştirme boyutlarını masaya yatırdık. Küresel deneyim ve paylaşım, mimarlık ve tasarımın ihracatı ile birlikte yapı malzemesi sektörünün ihracatının uzun soluklu hale getirilmesi, alıcıları etkilemede global satış ve pazarlama trendleri ile çözüm ortaklıkları geliştirme ipuçları bugünün konuları arasında yer aldı.

20 Haziran Perşembe günü, Yapı Arena teknolojiyi konuştu. Teknoloji, malzeme ve inovasyon kesişiminde işin yenilik ve tasarım boyutu ele alınarak sektörde farklılaşma ve bir adım önde olma tartışılacak. Tasarım ve üretim süreçlerinde “dijital dönüşüm”, Tasarım, Mühendislik, Bilişim ve IoT ile Dijital İkiz, BIM ve VR entegrasyonu gibi yeni nesil araçlarla tanıştı.
 
Kuzey yarım kürede Güneş ışığından yararlanılan en uzun gün olan 21 Haziran günü, aynı zamanda "Dünya Güneş Günü" olarak kutlanıyor. Bu güne özel, değişen iklim koşullarını dikkate alan “Yenilenme/Renovasyon” mercek konusu oluyor. Sektörün nabzını tutarak işin gündem ve iç Pazar trendini irdeleyecek bugünde Verimli alternatifler oluşturmak üzere “Yeni, Yenilenme ve Yenilenebilirlik” konuları planlama, malzeme ve tasarım boyutlarıyla ele alındı.
 
22 Haziran Cumartesi, fuarın son gününde genç profesyonellere, yeni mezunlara ve öğrencilere malzemeyi tanıyarak yerinde deneyim boyutu kazandıran, aynı zamanda mimarlık, yaratıcı düşünce ve katılımcı tasarım üzerinden sosyal sorumluluk yükleyen Yapı Unplugged Yaz Okulu Atölyesi’nin fuar boyunca çıkardığı modüller tanıtıldı. Sertifika töreni ile son buldu.