Enise Burcu Derinboğaz

Enise Burcu Derinboğaz

Kurucu PRAXIS

Peyzaj yüksek mimarı Enise Burcu Derinboğaz lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamladı. 2002-2003 yıllarında Tokyo’da, 2006-2007 yılları arasında Viyana Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2007'de peyzaj kültürü blogu Kozmofol'ü kurdu. 2007-2010 yılları arasında XXI Mimarlık Dergisi ve Yeni Mimar Gazetesi'nde editörlük yaptı.

Yüksek lisansını İsviçre’de ETH Zürih’te Peyzaj Mimarlığında İleri Teknolojiler programında tamamladı, bu esnada ETH Zürih’te asistanlık görevi yürüttü. Tez çalışmasını İsviçre’deki 4. büyük nehir olan Reuss nehrinin Altdorf ve Erstfeld kentleri arasında kalan kırsal alanında su taşkınlarına karşı topografik stratejiler geliştirme konusunda hazırladı.

2005’ten itibaren bahçe tasarımından masterplana uzanan farklı ölçeklerde projelerde yer aldı, ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında ödüller kazandı. Ödül aldığı yarışmalar arasında Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması 1. (eşdeğer) ödül; Lüleburgaz Tosbağadere Yarışması 1. (eşdeğer) ödül; Uluslararası Beylikdüzü Yaşam Vadisi yarışmasında Turenscape ile işbirliği içinde 3.lük ödülü yer alıyor. 2014 yılında Venedik Mimarlık Bienali'nde yer alan ilk Türkiye Pavyonu'nda Alper Derinboğaz'ın Gelişigüzel'in Metotları adlı çalışmasının topografya araştırmalarını yürüttü. Turenscape, Landskiplab, ANAH gibi pek çok uluslararası mühendislik ve mimarlık şirketiyle ortak çalışmalar yürüttü. 

2013 yılında yarışma başarılarından ötürü TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından Ulusal Başarı Ödülü’ne, 2017 yılında Genç Peyzaj Mimarı Ödülü'ne layık görüldü.

Derinboğaz, Halen MEF Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veriyor ve Yenilenebilir Enerji Sektöründeki Türk Kadınları platformunun bir üyesi. Tasarım ve mühendislik arasında yenilikçi yaklaşımlara odaklanan İstanbul ve Berlin merkezli Praxis Landscape'de peyzaj mimarlığı projeleri ve danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.