Yapı Fuarı, inşaat sektöründeki üreticilerin ve tüketicilerin buluşma noktası


İş ortaklarımızdan Cephe Sanayici ve İş İnsanları Derneği CEPHEDER, sunduğu fikir alışverişi, teknolojik gelişmeler ve tanıtım olanakları sebebiyle her yıl Yapı Fuarı’na katılıyor.

Cephe endüstrisindeki iş insanlarının buluşma noktası olan CEPHEDER’in Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, sektör öngörüleri ve neden Yapı Fuarı’nı tercih ettikleri hakkında sorularımızı yanıtladı.Yapı Fuarı’na katılma sebeplerinizden kısaca bahseder misiniz?
CEPHEDER yeni bir dernek, dolayısıyla yapılanma dönemini yeni bitiriyoruz.  Üye firmalarımızın da yer aldığı bu fuarda yer alarak fikir alışverişinde bulunmak, yeni teknolojik gelişmelerin takipçisi olarak üyelerimizi de bilgilendirmek, yeni üyeler için derneğimizi tanıtmak açısından çok faydalı ve verimli görüyoruz.

Yapı Fuarı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektör profesyonelleri neden Yapı Fuarı’nı ziyaret etmeli?
Yapı Fuarı, inşaat sektöründeki üreticilerin ve tüketicilerin buluşma noktası. Sektörün önemli ve büyük fuarı.  Firmaların müşterileri hakkında bilgi toplamalarını, karlılıklarını artırmalarını ve yeni ilişkiler kurmalarını sağlayabilir. Birçok firmanın bir arada bulunduğu bir ortama sahip olduğundan sektörle ilgili gelişmeleri yakından inceleyebilme şansı bulabilirsiniz. Rakiplerinizin çalışmalarını, müşteriler ile iletişimlerini, satış stratejilerini yerinde görerek, kendi iş süreçlerinizi iyileştirme ve fark yaratma imkanı yakalayabilmeniz de mümkün.

Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde sektör hakkındaki değerlendirmeleriniz, yorumlarınız ve öngörüleriniz nelerdir?
Bugünlerde koronavirüs nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu salgın, tüm dünyayı ve ülkemizi olduğu kadar, bütün sektörleri de olumsuz etkiledi. Sektörümüzün bugününü ve yakın geleceğini değerlendirirken, pandeminin etkilerini göz ardı edemeyiz. Bu değerlendirmeyi yaparken salgından az etkilenen ülkeler başta olmak üzere diğerlerinin de durumuna iyi bakmalıyız. Çin ve ABD gibi küresel aktörlerin durumu ve birbirlerine karşı takındıkları tavır kesinlikle dünya ticaretini etkiler. Biz de önümüze bir fırsat çıkarsa değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum, biz tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz. Tanıtım ve marka imajımızı güçlendirme faaliyetleri bu dönemde faydalı olur.

Bekleme döneminde bu durumdan etkilenmeyen sektörlere hizmet vermek, acil gereklere yönelik çalışmak, atıl kalan malzeme veya işlerin değerlendirilmesi gibi durumlarla değerlendirilebilir. Yine bu dönemi yeni ürün geliştirme, pazar arayışları, ölçme ve değerlendirmelerin yapımı, yenilikler, toparlanma, temizlikler için fırsat sayılır.
Salgından önce hepimizin yöneldiği alan, ihracattı.  İhracata güvenmiştik fakat tamamen durma noktasına geldi. Mevcut yurt dışı şantiyelerde personel getirmek veya götürmek imkansız ve çok pahalı. İşleri hızlandırma şansı yok ve durmamak için gayret gösteriliyor. Zarar edildiği yönetimde rahatça görünüyor.

Sektörümüzle ilgili tabloyu, bazı başlıklar altında özetleyebiliriz.

Siparişler: Yeni müşterimiz yok ve siparişler çok azaldı. Eskiden yani pandemiden önce alınmış işlerin devam edilmesine çalışılıyor.
Uygulamalar: Elinde sipariş bulunan şantiyesi olan firmaların şantiyedeki faaliyetlerinde gerek malzeme tedariki gerekse ekip tedarikinde önemli sıkıntılar var.  Kaynaklar, arka arkaya olan inşaat faaliyetlerindeki aksamalar, malzeme temini, ekip değişimi, şantiyede yaşam ve diğer yardımcı lojistik faaliyetlerinden oluşan çeşitli problemler oluştu. Bilgi aldığım çeşitli firmalar maliyetlerin öngörülenleri aştığını ve şantiyelerin montaj kısımlarında zarar yazdığını belirtiyor.
Yapı malzeme üretim firmaları durumu: Bürolarda muhasebe bölümleri durdu ancak aciller için bir kişi duruyor. Yardımcı elemanlar evden çalışma durumunda. Satış bölümü evde.
Üretim kısmında: Teknik kısımlarda durmaması gereken bölümler hariç, (örneğin fırınlar,) diğer personel evden çalışmaya geçmiş durumda. Bakımcılar yeniden işe başlandığında hazır olmak için çalışıyor.
 
Siz de ürünlerinizi sektörün en önemli etkinliğinde doğru kişilerle buluşturun. Katılım seçeneklerinizi görüşmek için bugün bize ulaşın.
Geri