Türkiye’de inşaat sektörü, 2018’in ilk yarısında %3,7 büyüdü


Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü, son yıllarda gösterdiği istikrarlı büyümeyi 2018’in ilk yarısında da devam ettirdi.

Sektör, Ocak-Haziran 2018 aralığında %3,7’lik bir büyüme kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılındaki toplam büyümeyi %9 olarak açıkladı.

2018’in başından itibaren toplam 312.8 milyar lira inşaat harcaması yapıldı. Bu, 2017’deki aynı zaman dilimine kıyasla %37,9’luk bir artışa tekabül ediyor.

Yapı malzemesi ithalatı %7,2 artarak 4.58 milyar dolara ulaştı; üretim ve ihracat da sırasıyla %11 ve %17 oranında artış gösterdi.

Gayrimenkul 
Gayrimenkul sektörü 2018 yılı ikinci çeyrek döneminde yüzde 0,2 büyüdü.
IMSAD verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları; geçen yılın aynı dönemine kıyasla %23,15’lik büyüme gösterdi ve 11.816 adet seviyesine yükseldi.
 
İMSAD’ın son raporu, sektörün geleceğine yönelik beklentileri de kapsıyor; konut ve gayrimenkul için arttırılmış ve sürdürülebilir talep, yüksek faiz oranlarına dönüş, firmalarda geliştirilmiş finansal yapı ve ev alıcıları için daha fazla finans erişimi.
 
Bu beklentiler gerçekleşecek olursa Türkiye’de gayrimenkul sektörü daha da büyüyebilir.

Dünya yapı pazarına erişim sağlayın
 
Büyüyen yapı pazarından faydalanmak mı istiyorsunuz?

Öyleyse olmanız gereken yer; Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki lider yapı fuarı olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul.
 
Dünyanın dört bir yanından gelen yapı sektörü profesyonelleri, her yıl yapı sektörünü değerlendirmek, yeni ürünler keşfetmek ve yeni ortaklıklar kurmak için Yapı Fuarı’nı ziyaret ediyor. Fuarda katılımcı olarak onlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.
 
Fuarın İş geliştirme Platformu Etkinlikleri ile pazarlardaki yeni ihracat ve yatırım potansiyellerini keşfedebilirsiniz

Yapı – Turkeybuild İstanbul’un pazardaki payınızın büyümesine nasıl katkı sağlayacağı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.
Geri