Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım: 2019’da da İhracatçımızın Yanında Olacağız


​Bu sene Yapı Fuarı- Turkeybuild İstanbul katılımcıları arasında yer alan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Eximbank’ın faaliyetlerini ve inşaat sektörü ihracatına yönelik katkılarını İMSAD Dergi’sine anlattı.

Türkiye’nin tek resmi destekli ihracat kredi kuruluşu olan Türk Eximbank, 32 yıldır ihracatçılara, döviz kazandırıcı hizmetler alanında faaliyet gösteren firmalara ve müteahhitlere nakdi kredi ile ihracat kredi sigortası / garantisi desteği vermektedir. 

“İHRACATIN YÜZDE 27’SİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ”
Türk ihracatçısı ve müteahhitlerinin uluslararası piyasalardaki rekabet güçlerinin artırılabilmesi ve ülkemiz ihracat hedefleri doğrultusunda yeni pazarlara güvenle girebilmeleri öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

İnşaat malzemeleri ihracatımızın, müteahhitlerimizin yurtdışında aldıkları projelerin artması ve teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün yurt dışındaki rekabet gücünün artması ile daha da artacağına inanıyorum. Bu kapsamda Eximbank olarak yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik ve inşaat malzemeleri sektörlerini bir bütün olarak düşünerek ne gibi imkanlar sağlayabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz.

İnşaatta yurtdışı projelerinde rol alıyor musunuz? İnşaat malzemeleri ihracatı 19,34 milyar dolar ile 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu projelerde Türk ürünlerinin daha fazla kullanılması konusunda neler yapılabilir? İnşaat sektörü ihracatındaki bu yükseliş için siz neler söylemek istersiniz?

Uluslararası Krediler Programlarımız kapsamında, Türk müteahhitleri tarafından yurtdışında gerçekleştirilen projelere yönelik yakın zamanda proje bedeli toplamı 2,4 milyar dolar olan Etiyopya’da Demiryolu Projesi, Gana’da İçme Suyu Projesi, Senegal’de Konferans Merkezi Projesi, Sudan’da Köprü, İçme Suyu ve Kanalizasyon Projeleri, Kongo’da İş Sitesi Projelerine toplam 630 milyon dolar destek sağlandı. Ayrıca, proje bedeli toplamı 506 milyon dolar olan Senegal’de devam eden Hal ve Kamyon Parkı Projesi ile İş Oteli, Sergi Sarayı ve Arena Projesi, Kamerun’da ise Stadyum Projesine yönelik bugüne kadar 258 milyon dolarlık destek sağlanmış olup anılan projelere yönelik kullandırımlar devam ediyor. Programlarımız kapsamında yalnızca Türkiye’den yapılan ihracata yönelik destek sağlanıyor. Bu çerçevede, müteahhitlerimiz yukarıda bahsi geçen projelerin makine ekipman, tefrişat ve inşaat malzemeleri dahil olmak üzere tedarikin önemli kısmını Türkiye’den ihraç ediyor.

Türk Eximbank olarak inşaat sektöründe yurtdışı projelere yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

İnşaat malzemesi firmalarına ne kadar destek veriyorsunuz? Böyle verileriniz var ise paylaşabilir misiniz?
Bankamızın Uluslararası Krediler Programları kapsamında, Türk müteahhitleri tarafından yurtdışında gerçekleştirilen anahtar teslim projelere sağlanan finansmanın yanı sıra, Türkiye’den salt inşaat malzemesi temin eden yurt dışında yerleşik firmalara da finansman sağlıyoruz. Geçtiğimiz dört yıllık zaman diliminde, Türkiye’den inşaat malzemesi temin eden yabancı firmalara toplam 15,8 milyon dolar tutarında “alıcı kredisi” sağladık. Buna ek olarak yurtiçi kredilerimiz kapsamında inşaat ve inşaat malzemeleri sektörüne 2018 yılının 11 ayında 1,3 milyar dolarlık kredi desteği sunduk.
 
2019’da inşaat malzemesi firmalarına yönelik özel destek ve ayrıcalıklarınız gündeme gelecek mi?
Türk menşeili inşaat malzemesi, makinesi veya ekipmanı ihracatı yapan firmalarımıza “Spesifik İhracat Kredi Sigortası Sevk Sonrası Risk Programı” kapsamında alacak sigortası yapıyoruz. İhracatçı firmanın talebi halinde bu alacağı uygun vadelerde iskonto ederek finansman desteği de sağlıyoruz.

Yeni ürünler kapsamında teminat ihtiyacı olan inşaatçı firmalarımız 2019 yılı içinde devreye alınacak olan koşulsuz, ilk talepte ödeme taahhüdü içeren teminat mektubu taleplerinin karşılanmasına yönelik Teminat Mektubu Programı’ndan da faydalanabilecekler.

Özetle, Türk Eximbank olarak önümüzdeki dönemde de her zaman olduğu gibi ihracatçımızın yanında olacağız.
 
Kaynak: Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Dergisi, Aralık 2018, Sayı:36

Röportajın tamamını okumak için tıklayın.

Türkiye Eximbank Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da
Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe ihracatınızı artırmak istiyorsanız olmanız gereken yer Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul.

Diğer yıllardan farklı olarak bu yıl ihracat yapmak isteyen veya ihracat hacmini büyütmek isteyen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul katılımcıları, fuar süresince Türk Eximbank’ın sunduğu kredi olanakları hakkında banka temsilcileriyle ikili görüşmeler yapabilecek ve bilgilendirme toplantılarına katılabilecekler.
 
Fuarımızda yerinizi almak için stand rezervasyonunuzu hemen yapın
Geri