2018 Türk Yapı sektöründeki 5 trend


2017 yılı Türkiye inşaat sektörü için oldukça güçlü bir yıl oldu.

2017 yılı Türkiye inşaat sektörü için oldukça güçlü bir yıl oldu. Sektör bu yıl da lider konumundan ödün vermedi.

Sektörün devlet teşviklerinden, desteklerinden ve mevcut konut kampanyalarından aldığı güç, geçtiğimiz yıl gerçekleşen %6.5 oranındaki toplam büyümeye büyük katkı sağladı; bu oran aynı zamanda %5.5 olarak öngörülen büyüme oranını da geçmiş oldu.

Yeni başlayan ve devam etmekte olan birçok proje göz önünde bulundurulduğunda inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğini söylemek mümkün.

Peki, 2018 yılında Türkiye’nin en büyük sektörünü ne gibi gelişmeler bekliyor?

Kentsel dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kentsel dönüşüm süreci ile Türkiye’nin her şehrinde birçok konutun yenilenmesi bekleniyor

Şubat 2017’de İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Fikirtepe mahallesindeki 13 blokla başlayan ve Türkiye’deki her şehre yayılacak olan bu dönüşüm süreci, son yılların en önemli kamu-özel sektör ortaklıklarından biri olarak görülüyor.

Kentsel dönüşüm sürecinin yaklaşık on yıl sürmesi ve 500 milyar dolar civarında bir pazar hacmi oluşturması bekleniyor. 2018’de Fikirtepe projesi devam ederken diğer birçok proje de start alacak.

Mega projeler

Mega projelerin Türkiye inşaat sektöründeki yükselişinin Kanal İstanbul, havalimanları, tüneller ve demiryolları gibi büyük altyapı projeleriyle 2018’de de devam etmesi bekleniyor.

Hava taşımacılığı alanında, dünyanın en büyük altyapı projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın Ekim 2018’de açılması bekleniyor. Rize-Artvin havalimanını yapımı devam ederken Karaman, Yozgat, Bayburt-Gümüşhane ve Tokat’taki yeni havalimanlarının yapımına da yıl içerisinde başlanacak.

Karadeniz ve Marmara Denizi arasında ek bir bağlantı sağlayacak olan Kanal İstanbul; İstanbul Boğazı’ndaki trafiği azaltacak. Üç katlı Büyük İstanbul Tüneli ise Marmaray ve Avrasya Tüneli’ni bağlayacak ve bu iki maga proje de bu yıl içerisinde gerçekleşecek.

Yeşili korumak

Yatırımcılar finansal getirilerin yanında sosyal ve çevresel etkileri giderek daha fazla göz önünde bulundurduğundan 2018’de de Türkiye’de yeşil bina yapımına devam edilmesi bekleniyor.

Devlet teşvikleri ve enerji verimliliğine yönelik talepler doğrultusunda yeşil binalar Türkiye’de kendilerine kalıcı bir yer elde etti ve bu durumun artarak devam etmesi bekleniyor. Hükümetin 2023’e kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının payını %30’a çıkarma hedefi, yeni konutlara gösterilen büyük talep ve de yeni ve inovatif enerji tasarruflu ürünlerin devamlı gelişimi önümüzdeki yıllarda yeşil binaların daha da artmasına yardımcı olacak.

3 boyutlu baskı ve drone kullanımı

Birkaç yıl öncesinde yenilik olarak görülen 3 boyutlu baskı ve drone gibi inovatif teknolojiler günümüzde inşaat sektöründe oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor.

3 boyutlu baskı standart bir uygulama olmasa da sektördeki kullanımının 2018 yılında artması bekleniyor. Bu teknoloji üretimi hızlandırırken maliyetleri azaltıyor dolayısıyla bu artış oldukça doğal.

Benzer bir şekilde drone teknolojisi de giderek daha fazla ilgi görüyor. İnşaat firmaları, inşaat sürecinde hızlı, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde dijital veri üretmek adına bu teknolojiyi benimsemeye başladı.

Modüler / prefabrik yapılar

Modüler ve prefabrik yapılar uzun zamandır piyasada. Bu alandaki kullanımın 2018 yılında da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Prefabrik yapılar son yıllarda büyük bir gelişim gösterdi; artık prefabrik denildiğinde akla ucuz ve dayanıksız yapılar gelmiyor. Bir taraftan inşaat maliyetlerini azaltırken bir taraftan da kaliteyi korumak isteyen proje yöneticileri için oldukça uygulanabilir bir seçenek hâline geldiler.
Geri