Fuarın konuşmacıları ile tanışın: Kunlé Adeyemi


Bu yıl etkinlik programımız kapsamında mimar, tasarımcı ve kent araştırmacısı Kunlé Adeyemi’yi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Kunlé Adeyemi, birçok ödül alan, insanlık ve çevre ilişkisindeki çeşitliliği ve beraber var olmalarını teşvik eden mimari, tasarım ve kentçilik çalışmaları yürüten NLÉ’nin kurucusudur. Önemli projelerinden biri ise Lagos, Nijerya’daki kıyı gölü merkezinde konumlanan kordon gelişimi için inşa edilen yenilikçi bir yüzen yapı prototipidir. Proje, Afrika’daki kentleşme ve iklim değişikliğine adaptasyonları inceleyen “Afrika Su Kentleri” adlı kapsamlı bir araştırma projesinin bir parçasını oluşturmaktadır.
 
Diğer önemli projelerinden bazıları; Port Harcourt, Nijerya’daki bir yüzergezer topluluk merkezi olan Chicoco Radyo ve Medya Merkezi, New York City’de bulunan A Prelude to The Shed, Chicago’daki bir göl kıyısı kulübesi olan ROCK ve Londra’da Royal Kensington Bahçesi’nde bulunan Serpentine Yaz Evi’dir.
 
Adeyemi düzenli olarak birçok kurumda akademik araştırma ve tasarım programlarına öncülük ediyor. 2017 yılında Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsünde Aga Khan Mimari Tasarım Eleştirmeni’ydi, Cornell Üniversite’sinde hocalık yaptı ve toplumsal, çevresel ve ekonomik ihtiyaçlara yaklaşan kentsel ve mimari çözümleri araştırdığı New York’taki Columbia Üniversite’sinin Mimari, Planlama ve Koruma Enstitüsü’nde Misafir Doçent Profesör olarak çalıştı.

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’daki konuşmasının öncesinde kendisiyle sohbet etme fırsatı elde ettik.

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’daki “Su Kentleri” adlı konuşmanızda hangi konuları ele alacaksınız?
İnsanlığın ve çevrenin ilişkisinin, özellikle büyük şehirlerde ve topluluklarda hızla artan kentleşme ve iklim değişikliğine bağlı olarak ne kadar büyüdüğünü, NLÉ’nin bazı zorluklara nasıl yaklaştığını ve olanaklardan nasıl yararlandığını göstermek için sabırsızlanıyorum.

Yeni dijital teknolojilerin ışığında mimari ve kentsel gelişimin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Dijital teknolojiler, mimari süreçler ve üretimde, değer kattıkları ve çözümlere destek oldukları derecede önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda mimarinin analog ve somatik ara yüzlerine karşı hala çok ilgiliyim, zira insanların fiziksel çevrelerine karşı güçlenip bağlanmalarına yardımcı olduklarını düşünüyorum.

Sizce Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul gibi fuarlar endüstriye nasıl fayda sağlıyor ve uluslararası iş birliklerine katkıda bulunuyor?

Bence Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul tüm dünyadan inşaat ve tasarım endüstrilerindeki kişileri buluşturmak için kullanışlı bir platform. Fuardaki profesyonellerin çeşitliliği yeni ortaklıkların oluşmasını ve bilgi paylaşımını destekliyor.

Kunlé Adeyemi’nin Su Kentleri hakkındaki konuşmasını 21 Haziran Cuma günü 14:30’da Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da dinleyebilirsiniz.

Bu heyecan verici etkinliği kaçırmayın, ücretsiz davetiyenizi şimdi alın.
ONLINE DAVETİYE
Geri