İnşaat Sektöründe 2019 Beklentileri


Bir süredir dalgalanmalar gören inşaat sektörünün bu yıl bir dengelenme süreci içerisinde olması bekleniyor. Temel amaçlar arasında dış ticaret açığı ile cari açığı azaltmak ve enflasyon ve faiz oranlarını düşürmek bulunuyor.

Ticari binalara talep artıyor
Konut ve ticari gayrimenkul piyasasını oluşturan ticari binalarda arzın büyümesinden olumlu etkilenen inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayinin 2019 ve 2020 yıllarında bu piyasalarda dengelerin yeniden kurulması ile birlikte daha sağlıklı arz talep ve fiyat dengesine ulaşması da beklentiler arasında.

Çıkış yolu ihracat
2019 yılında ihracat önemli bir çıkış yolu olarak gözüküyor. İnşaat malzemeleri ihracatında %7-8 arasında bir artış olması ve 23 milyar dolara yaklaşması öngörülüyor. Tüm alt sektör grupları için ihracat pazarlarında olanakların iyileşmesi bekleniyor.

İç pazarda, diğer yıllardan farklı olarak iki gelişme daha beklentiler arasında: Bunlardan biri yeni inşaat işlerinde talebin azalmasıyla birlikte yenilenme pazarının hareketlenmesi, diğeri ise döviz kurlarının ithalatı sınırlaması sebebiyle iç pazardan tedariğin artması.

Fırsatları yakalamak önemli
Tüm bu dönüşümün ortasında inşaat sektörünün kalbi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da atıyor. Binlerce yerli ve uluslararası profesyonel ziyaretçi ve alım yetkilisiyle buluşarak ihracat fırsatlarını yakalamak ve potansiyel müşterilerle buluşmak isteyen firmalar sektörün buluşma noktasında yerini alıyor.

Siz de ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergileyerek fuarın sunduğu fırsatlarını yakalayın. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’a katılım hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

 
Geri