İlk Çeyrekte Yabancılara 1,71 Milyar Dolarlık Konut Satışı


Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un Direktörü Banu Keskin, yapı sektörünün küresel markalaşması için önemli bir fırsata sahip olduğunu, sektörün 2021 ve 2022 için umut vaat ettiğini söyledi.

Kovid-19’un etkilerini yavaş yavaş geride bırakan, küresel etkilerininse zayıflamasını bekleyen Türkiye’de inşaat sektörü 2020’nin ilk çeyreğinde %1,5 küçüldü. Bu sonuçlarla son 6 çeyrek boyunca süren küçülme trendi, 7’nci çeyrekte de sürdü. Gayrimenkul sektörü ise aynı dönemde %2,4 büyüdü. Yabancıların gayrimenkul alımları %28,6 artarak 1,71 milyar dolara yükseldi. 2020 yılının ilk çeyreğinde toplam inşaat harcamaları 137,5 milyar TL olarak kayda geçti.
 
Yabancılar İlk Çeyrekte 1,71 Milyar Dolarlık Konut Satın Aldı
Keskin; 2020’nin ilk üç ayında konut satışlarının 2019’un aynı dönemine göre %33 oranında artarak 341.038 adet, yabancılara konut satışının ise %13,8 artarak 10.948 olduğunu belirtti. “Birinci el olarak tabir ettiğimiz konut satışlarında %4’lük düşüş söz konusu. 107.432 adet yeni konut satıldı. Yeni konut fiyatlarındaki artış ise 2020’nin ilk çeyreği sonunda yıllık %5,15 olarak kayıtlara geçti. Konut kredileri 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %14,9 büyürken, inşaat malzemeleri ihracatı %2,5 artarak 5,09 milyar dolara ulaştı”, diyen Keskin, Türkiye’de sektörün ilk çeyreğinin verimli geçtiğini ancak inşaat malzemelerinde aynı dönemde iç pazarda bir daralma olduğunu paylaştı.
 
Sektör İvmesi Pozitif Yönlü
T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği Yapı Fuarı’nın global etkisinin önemli olduğunu, Türkiye’nin müteahhitlik ve yapı malzemeleri sektöründe oyun kurucu rolünü üstlenmesi için Kovid-19 sonrası dönemin önemli fırsatlar sunacağını belirten Keskin, şöyle devam etti: “Ülkemiz firmalarının yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik alanında marka olabilmeleri, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bu sektörde yükselişi ve itibarı için oldukça önemli. Yapı sektöründe küresel hinterlandımızı genişleterek, uzmanlıklarımızı daha iyi değerlendirerek etki alanımızı güçlendirebiliriz. Demiryolu başta olmak üzere, köprü ve otoyol gibi Türkiye’nin ulaşım ağını güçlendiren dünya çapında projelerimiz, Türkiye’nin bu anlamda marka değerini de artırmaktadır.”
 
43. Yapı Fuarı 1 – 4 Nisan tarihlerinde TÜYAP’ta. Siz de ürünlerinizi doğru kişilerle buluşturmak için hemen yerinizi alın. Katılım seçeneklerinizi görüşmek için bize ulaşın.
STANT REZERVASYONU
Geri