Fuarın Konuşmacıları İle Tanışın: Gijs Van Der Velden


Amsterdam merkezli robotik ve yazılım şirketi MX3D’nin CEO’su Gijs Van Der Velden’i bu yıl Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.


Gijs Van Der Velden fuarda, uzmanlık alanı olan robotlarla tasarlama ve inşa etme konuları üzerine konuşacak.

Gijs Van Der Velden, dijital üretimin geleceğine dair vizyoner çalışmalar yapan Joris Laarman laboratuvarında çalışıyor. Laboratuvarın çalışmalarının çoğu MoMa, Victoria & Albert Müzesi, Centre Pompidou ve yakın zamanda Amsterdam’daki Rijksmuseum gibi birçok uluslararası müzenin koleksiyonlarına eklendi.

Ekip, 3D baskı endüstrisinin büyük, hızlı ve uygun maliyetli bir yazıcı üretemediğini gördüğünde, sorunu 2015 yılında kendileri çözmeye karar verdi ve büyük objeler için robotik bir 3 boyutlu yazıcı geliştirdi. Laboratuvarın ortakları, baskı çabalarının, Gijs Van Der Velden ve Tim Geurtjens yönetiminde ve Autodesk, ABB, Lenovo, AMS Institute ve ArcelorMittal gibi ortakların desteğiyle MX3D (Multiple aXis 3D printing) adı altında devam etmesine karar verdi.
 
Ekip, yapay zeka ve makine öğreniminin uygulamaya geçirilmesi ile robotların görevlerini daha iyi yapabileceğine inanıyor. MX3D robotları, köprüler, binalar veya çığır açan performansa sahip optimize edilmiş kişisel gemiler üretiyor. En son ürünlerinden biri 12 metrelik çelik, 3 boyutlu baskı ve robotlar ile üretilen Amsterdam’daki bir yaya köprüsü.
 
Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’da gerçekleştireceği oturum öncesinde Gijs Van Der Velden ile konuştuk.
 
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’daki “Robotik Tasarım – Dijital Tasarım Döngüsünün Bitişi” adlı konuşmanızda hangi problemleri incelemeyi düşünüyorsunuz?

İnşaat endüstrisi robotları iş akışlarına dahil edilmeye hazır olduğunda birçok süreç de dijitalleşebilecek, analiz edilebilecek ve iyileştirilebilecek. Mimari, mühendislik ve devlet gözetimi gibi kısımları dahil olmak üzere, inşaat endüstrisi dijitalleşmeyi kucaklamakta geç kalmasına rağmen, dijitalleşmenin mantıklı olduğuna şüphe yok. Başka birçok endüstri radikal değişimler gördü, Uber ve Airbnb’nin kendi endüstrilerini ne kadar dönüştürdüğüne bakın. İnşaat için devrim uzak gibi gözüküyor, ama neden bu endüstri yıkıcı inovasyondan muaf olsun?
 
Robotik ve 3D baskı gibi dijital teknolojilerin ışığında inşaat ve mimarinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

3D baskının özel inşaatlarda veya sipariş üzerine hazırlanan elementlerde ufak bir rolü olduğunu düşünüyorum. En iyi ihtimalle parametrik olarak tasarlanan binalarda bazı spesifik elementler baskı yöntemiyle üretilecek. 3D baskı nispeten daha yavaş ve çoğu bina en iyi (tasarımları ve maliyete odaklılık sebebiyle) hazır inşaat blokları ile inşa ediliyor.

Öte yandan, robotlar inşaat endüstrisini çoğu kişinin hayal edebileceğinden hızlı bir şekilde ele geçirecek. Bütün bir bina BIM kullanılarak tasarlanıp üretildiğinde, robotlar daha kolay bir şekilde sunulabilir. Robotlar tarama, taşıma, temizlik, boya ve delme gibi birçok iş için ideal olabilir. Tedarik zincirinde bir sorun olduğunda, robotlar aynı anda başka bir iş yapabiliyor, 7/24.   

Endüstrinin robotik inşaatın potansiyelini tümüyle kullanmasının karşısında ne gibi engeller görüyorsunuz?

Robotları sunabilmek için zihniyetin ve işleri yapış biçimimizin değişmesi gerekiyor. Çoğu şirket çok karmaşık ve maliyetli olduğunu düşünecek. Ancak bu yatırımı yapan şirketler uygulama tamamlandığında meyvelerini toplayacak. Uygulamaya koymadan önce teknolojinin tamamen gelişmesini beklememek gerekiyor. Şantiyenize robotları kullanmaya başlamak için gerekenleri anladığınızdan emin olun ve hazırlıklara başlayın.
 

Sizce, Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul gibi uluslararası etkinlikler endüstriye nasıl fayda sağlıyor ve uluslararası iş birliklerini geliştiriyor?

Günün sonunda bu gibi gelişmeler tek bir şirket veya tek bir ülke için çok büyük. Tek bir idealde birleşmeye bir şans verecek mucitler, öğrenciler, devletler ve şirketler gerekiyor. Yapı Fuarı gibi fuarlar zorlu konularda yabancıların birbirleriyle tartışabilmelerine olanak tanıyor. Bu, yeniliklerin cam tavanları aşmasına olanak tanıyacak ortaklıkların kurulması için mükemmel bir yol.
 
Gijs Van Der Velden’in “Robotik Tasarım – Dijital Tasarım Döngüsünün Bitişi” konuşmasını 20 Haziran Perşembe günü 14:30’da Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’da dinleyin.
 
Bu ilham verici etkinliği kaçırmayın, ücretsiz online davetiyenizi şimdi alın.
Onlıne Davetiye
Geri