Yapı Fuarı İstanbul 2018'de kaçırmamanız gereken 5 etkinlik


Yapı Fuarı - Turkeybuild Istanbul bu yıl da yapı sektörü profesyonelleri için dolu dolu bir etkinlik programı hazırladı.

Yapı Fuarı - Turkeybuild Istanbul bu yıl da yapı sektörü profesyonelleri için dolu dolu bir etkinlik programı hazırladı. Programda 70’ten fazla yüksek profilli konuşmacının sektördeki sorunlar ve yeni gelişmeler üzerine konuşacağı 30’dan fazla heyecan verici etkinlik olacak. Yapı Fuarı, görüşmelerden ürün sunumlarına, turlardan atölyelere birçok oturumla dolu olacak.

1. Yapı Sektörü Gündem Forumu

Etkinlikler, 8 Mayıs’ta Yapı Sektörü Gündem Forumu ile başlayacak. Bu forumda tüm sektör bir araya gelecek ve sektördeki en son gelişmeleri tartışacak. Forum tüm sektör temsilcileri ve paydaşlarına açık olacak.

Etkinlikte geçtiğimiz yılın sonuçları, malzeme, inşaat, ekonomi ve planlama açılarından ele alınacak ve gelecek yıla dair tahminlerde bulunulacak. Moderatör eşliğinde ilerleyecek formatta sorular buluşma öncesi belirlenecek ve konuşmacılara iletilecek.

Mimari ve yapı sektörlerinde aktif bir rol oynuyorsanız 9 Mayıs 2018’de saat 15:00’da Gündem Forumu’nu kaçırmayın.

 

2. Trend Semineri: Enerji Kullanımının Sosyal ve Davranışsal Yönleri

Müteahhitler, mimarlar ve mühendislere yönelik olan “Enerji Kullanımının Sosyal ve Davranışsal Yönleri” semineri, insan davranışlarıyla şekillenen enerji kullanımını ele alacak.

“İnsan-bina etkileşimi” için geliştirilmekte olan sistemlerin kullanıcıların davranışlarını nasıl şekillendirdikleri ve enerji verimliliğini nasıl teşvik ettikleri üzerine durulacağı seminerde en yeni veri sistemleri, insan davranışlarına odaklanan çalışmalar, kullanıcı uygulamaları ve sistemleri ele alınacak.

Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pınar Mengüç’ün moderatörlüğündeki etkinlik 10 Mayıs 2018 Perşembe saat 11:00’da gerçekleşecek.
 

 
3. Yapı Oturumu: ARCH+(PLUS) Yapay Zeka + Sanal Gerçeklik + Blok Zinciri

Oturumda disiplinler arası konuşmacılar, sektörde yapay zeka, sanal gerçeklik ve blok zinciri gibi teknolojilerin sektör üzerindeki etkisini konuşacak.
 
Tartışılacak konular:

- Yapay zeka ile gelecekte mimarların, inşaat ekiplerinin ve malzeme üreticilerinin işlerinde nasıl değişiklikler olacak?

- Mimari konseptlerinin sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla prototiplendirilmesi, malzeme uygulamaları ve yapı denetimlerine yönelik çalışmaları ne derecede hızlandıracak?

- Blok zinciri, çizimlerin, sözleşmelerin ve malzeme sertifikalarının fikri mülkiyetini ne yönde değiştirecek?

ATÖLYE Kurucu Ortağı ve Tasarım Direktörü Engin Ayaz moderatörlüğündeki etkinlik 11 Mayıs 2018’de saat 15:30’da gerçekleştirilecek.
 

4. Mimar Konferansı: Mimarlığı Dönüştürmek – Hesaplamalı Tasarım ve İnşaat

Mimar ve Stuttgart Üniversitesi Hesaplamalı Tasarım Enstitüsü Kurucu Direktörü Achim Menges, yerleşik planlama prosedürlerinin dijitalleşmesinin ve mevcut inşaat süreçlerinin otomatikleştirilmesinin de ötesine giderek dijital teknolojilerin mimari ve inşaat alanlarındaki tüm potansiyelinden faydalanmanın yollarını tanıtacak.

Menges, dijital teknolojilerin hesaplamalı olarak tasarlanmış ve robotik olarak üretilmiş mimariye daha verimli, etkileyici, ekonomik ve ekolojik yaklaşımların benimsenmesi adına dijital teknolojilerin sunduğu fırsatları anlatacak.

9 Mayıs 2018’de saat 14:00’da Yapı Arena’da (Salon 14) gerçekleşecek.
 

5. Trend Semineri: Veri ile Tasarlamak, Üretmek ve Yapmak: Yapı Sektöründe Veri Madenciliği

Tasarım ve yapı süreçlerinde veri kullanımı üzerine daha fazla bilgi edinmek isteyen sektör profesyonellerine yönelik bu etkinlikte konuşmacılar, veri madenciliğini tartışacak.

Konuşulacak konular arasında veri havuzunun yapı sektöründe kullanımı, işleyişi, karar verme mekanizmalarımız üzerindeki etkisi ve uzun vadede sektörde yaratacağı dönüşüm olacak.

Konuşmacılar arasında Bits’n Bricks kurucuları Bilge Kobaş ve Can Sucuoğlu da yer alacak. Seminer 9 Mayıs 2018’de saat 12:30’de gerçekleşecek.
 
Geri